ANTIMIKROBIÁLNÍ TEXTILIE PRO ZDRAVOTNICTVÍ

ANTIMIKROBIÁLNÍ TEXTILIE URČENÉ PRO ZDRAVOVOTNICTVÍ A HYGIENICKY NÁROČNÉ PROVOZY OD CRÉATION BAUMANN

Antimikrobiální účinek textilií působí proti kolonizaci a množení mikroorganismů a vznik zápachu na/v ošetřených textiliích.

Antimikrobiální úprava textilií omezuje růst mikroorganismů nebo je ničí. Při výrobě antimikrobiálních tkanin se ionty stříbra usazují ve vláknech během konečné úpravy, Proces ukotvení antimikrobiální látky probíhá uvnitř polymeru vlákna pevně v rovnoměrném rozložení. Ionty stříbra, které jsou navázány na vlákna, narušují důležité funkce mikroorganismu buňky, brání jakémukoli dalšímu buněčnému dělení, tj. řídí počet buněk. Náš textil má bakteriostatický efekt, což znamená, že brání růstu bakterií. Tato antimikrobiální funkce je účinná proti bakteriím, které se přímo usazují na vazbě. 

Co je třeba vzít v úvahu u antimikrobiálních textilií

  • Pro efektivní údržbu textilu je nutná velmi vysoká odolnost proti praní a chemickému čištění. Naše antimikrobiální textilie si zachovávají svou antimikrobiální účinnost i po velkém počtu 60°C pracích cyklů.
  • Předměty z polyesteru zpomalujícího hoření si zachovávají své vlastnosti zpomalující hoření i s antimikrobiální povrchovou úpravou, splňující všechny požadované normy pro vlastnosti zpomalující hoření.
  • Ekologie produktu a procesu je zohledněna a odpovídá normě OEKO-TEX STANDARD 100.
  • Účinné látky jsou zdravotně nezávadné a neovlivňují kožní flóru.
  • Antimikrobiální úprava textilií nemá negativní vliv na stupeň biologického čištění v čištění odpadních vod.
  • Při zředění s jinými proudy odpadních vod, které se skládají z látek obsahujících síru, ionty stříbra se vážou se sírou a tvoří nerozpustné sulfidy stříbra (sůl), které tak nejsou déle účinné.
  • Minimálně 95 % všech sloučenin stříbra je vázáno v čistírenském kalu a nedostává se tak do řek nebo jiné vody. Čistírenský kal je likvidován prostřednictvím spaloven odpadů.
  • Výrobek je zařazen do Bluesign, což je standard udržitelnosti pro textilie, ve kterém je pět kritérií posuzované včetně odpadních vod.

 

Testovací metody a sledování účinnosti

Existuje několik různých testovacích metod, které monitorují účinnost zabudovaných antimikrobiálních látek. Textilie od Création Baumann jsou opatřeny nemigrující antimikrobiální úpravou tzn. jsou účinné pouze v textilu, ale dosahují prakticky 100% účinnosti při kontrole bakterií. Testovací metodou pro tento typ mikrobiálních textilií je ASTM – E2149-01/10. K testování se používá vibrace, které vyhodnocují vztah antimikrobiálně upravených textilií s roztokem bakterií. 

Aplikace pro antimikrobiální textilie

Biologická technologie antimikrobiálních textilií preventivně přispívá k hygieně na klinikách, v nemocnicích, v rezidencích seniorů nebo v jiných oblastech se zvýšenou citlivostí ve zdravotnictví.

Dodatečná povrchová úprava pro další produkty

Většina výrobků CREATION BAUMANN může být ošetřena antimikrobiální úpravou. Minimální množství začíná na 50 běžných metrů se základním servisním poplatkem, od 100 m s příplatkem za běžný metr. Konečná cena závisí na množství objednávky. Můžeme vám tedy nabídnout antimikrobiální úpravu závěsů i potahových látek u většiny textilií, který má tento výrobce v nabídce.